Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jací jsme na pejsky ?

8. 11. 2010 1:50:29
Mezi lidmi je hodně rozšířeno chovatelství, zejména pejsků. Toto malé zamyšlení je zaměřeno na to, jaké máme pejsky a pejskaře. Jakým způsobem je chováme a cvičíme, pojednává tento článek, který se pokusí je zařadit do několika základních skupin.
Foxínek v zimě na cvičákuFoxínek v zimě na cvičákuDohnal Libor

1. Domácí mazlíčci "gaučáci"img00020.jpg

Někteří mají pejsky, které mají jen jako domácí ozdobu a chodí s nimi akorát ven venčit. U této kategorie psů je důležité, aby chodili ven co nejčastěji - aby se příliš nenudili a taky aby moc neztloustli. Překrmovaný a obézní pejsek trpí a je to již také v některých extra případech kvalifikováno jako týrání, neboť pes trpí na klouby, trávicí systém atd. Co takovému pejskovi doma dovolíme, záleží na nás. Někteří spí s námi v posteli, jiní jsou odkazováni na jiné místo. Když už mu nedovolíme do postele, měl by být alespoň s námi většinou ve stejné místnosti či co nejvíce poblíž.

2. Domácí mazlíčci aktivní

Bydlí také s majiteli v domě nebo v bytě a na rozdíl od předchozí skupiny majitelé dbají o jeho aktivní život, výchovu a výcvik, jezdí s ním např. na výstavy a různé soutěže, skládají s ním zkoušky. Agility skokovkaSamozřejmostí je, že je berou i na dovolenou. Ideální skupina, pes je šťastný a spokojený a i majitel žije aktivně. Dbají na jejich výživu, tak aby byl pes v kondici, ani ne hubený a ani obézní, zajímají se o jejich kvalitu krmiva, dále se starají o srst, tlapky, drápky...Pes má spokojený život a poslouchá s radostí, majitelé je umravňují jen za jejich výstřelky, ale vždy po "psím", čemuž pes rozumí. A když vidí, že je něco nad možnosti a síly pejska, nenutí jej k tomu za každou cenu.

3. Pes venkovní či v kotci

Další skupinou jsou pejskové, kteří mají něco dělat, ale aby to majitele nestálo moc času či finance. Například jen hlídají pozemek, dům, sklad. Důležité je, aby pes nebyl příliš dlouho sám a zavřený v odlehlém prostoru (a i prostorný kotec či bouda je tímto prostorem). Každý pes by měl totiž mít kontakt s člověkem a měl by chodit na procházky mimo svůj rajón, kde bydlí a přežívá. Bohužel se u nás Pejsci venkuneposuzuje jako týrání to, když pes toto nemá, pro posouzení stačí když pes má vodu a žrádlo, případně očkování, ale jinak je pořád sám a zavřený. Škoda. Nezřídka vidíme, že pejsek je skoro celý život uvázaný na řetězu u boudy. Chudák, měl smůlu na ty, kdo si ho vzali.

4. Pes "robot"

Někteří si pořizují psa pod plášťěnkou mazlíka, ale pokud jim pes nevyhovuje, neváhají jej "dát pryč". Proč ? Není vhodný pro výcvik, nedá se cvičit, s ním by nezískal umístění na výstavě, závodech, neudělá zkoušky....to jsou povětšinou padůvody takovýchto sběratelů úspěchů, kde pes má hrát jen úlohu zviditelnění majitele tím, že bude plnit jednu zkoušku za druhou a bude se umísťovat. Nezřídka se stává, že takový pes umírá velmi mladý, a to z "nezjištěných příčin". Pejsci této skupiny pocházejí nejvíce z plemen typu německý ovčák, který je ideální pro výcvik,a pouliční voříšek

přežije-li někdy tu "drezúru", stává se z něj pes skoro robot. Plní úkoly svého pána spíše ze strachu než s radostí. Takhle by to nemělo být. Tito pejskové, když nechápou své majitele, jsou občas vystaveni i fyzickým trestům...Na rozdíl od předchozí skupiny sice nemají tolik nudy, ale na druhou stranu je může dát majitel pryč, v lepším případě najde někoho vhodnějšího, v horším se dozvídáme, že se otrávil či zaběhl nebo prý sám „nějak“ umřel...


Tak co, zařadili jste se někam? Ideální je být v druhé či první skupině. A rád bych, aby poslední dvě skupiny vymizely a nebyly. Agility Brno - šikmá stěna/áčko

Někdy se mohou vyskytovat kombinace prvních dvou a druhých dvou skupin. Samozřejmě, může jich být více, třeba mohou existovat speciální psi slepečtí, záchranářští, ovčáčtí hlídající stáda atd. Já chtěl zmapovat jen ty základní skupiny amatérských chovatelů alias pejskařů.

A pokud chcete psa fyzicky trestat či dokonce použít elektrický či ostnatý obojek (bohužel jsou mezi námi i takoví), vyzkoušejte si ho především na sobě.

Není žádné umění přinutit slabšího po zlém, ale je radost, když ho to naučím po dobrém a ne, aby to dělal ze strachu a z donucení a někdo si na něm masíroval své ego.

Už dnes někteří rozhodčí na psích soutěžích poznají, jestli pes provádí úkony radostně, nebo protože prostě musí – a psi, kteří to dělají jako uzlík neštěstí „bojím bojím“, dostávají méně bodů. Již je všeobecně známo, že při výcviku a výchově je lepší především pozitivní motivace. Metody, jako plácání či dokonce bití a kopání psa budou doufám už jen špatnou minulostí....pes by měl být náš parťák a kamarád.

Sněžná žena

Každý pejsek by měl mít odpovídající výchovu a částečně i nějaký výcvik či činnost, aby se nenudil. I starší hafík, když ho necháme jen ležet, by ocenil trochu přiměřené aktivity.

Ano, pes je největší přítel člověka a chtěl by jím být. Ale bohužel se stává, že člověk je největší nepřítel psa. Staré názory, že patří do kotce či do boudy a na řetěz jsou dnes už doufám velmi scestné. Bohužel jsou v dnešní době stále praktikovány s tichým souhlasem společnosti.

Přidáte-li se k jakékoli skupině, ať již oprávněně či ne, oči a mimika Vašeho pejska hovoří vždy jasně- a to se pozná vždy, psí oči nelžou, neumí to.

Však koukněte na fotky.....doslov níže.


smečka venku na poliplavkyněletní bazének pro pejska

jak je dobře v pelíšku


Fotografie k článku mají ilustrační charakter a jejich umístění přímo nesouvisí s jech umístěním v článku.

Nemám totiž fotky psů na řetězu a zavřených v kotci ani psů robotů. A kdybych i měl, nechci je se vůbec dávat. Nelíbí se mi. Mám rád šťastné a spokojené pejsky.

Ale ne však zase rozmazlené.

A myslím, že je pochvalou a poctou, když o nás pejskařích okolí prohlásí, že by chtěli být u nás pejsky.

Autor: Libor Dohnal | pondělí 8.11.2010 1:50 | karma článku: 18.37 | přečteno: 3090x

Další články blogera

Libor Dohnal

Otevřený dopis ŘSD a těm, kdo odpovídají za katastrofální stav dálnic v ČR !!!

Dobrý den, jsem rozhořčen nad situací na našich dálnicích a i silnicích. Dálniční známku jsem si koupil po 5 letech a už si ji zase hezky dlouho nekoupím.

18.7.2016 v 18:50 | Karma článku: 34.06 | Přečteno: 1501 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Bajnar

Malá předvolební úvaha

Komu dát hlas v blížících se volbách? Tuto otázku si jistě klade v těchto hodinách a dnech řada občanů ČR.

18.10.2017 v 18:07 | Karma článku: 4.63 | Přečteno: 193 | Diskuse

Tomáš Gayer

Pravá, levá - která je ta pravá?

Téma tohoto dnešního blogu: Pravá nebo levá? Politické strany v tom mají "naprosté" jasno. Ale jak je to v životě ve skutečnosti?

18.10.2017 v 15:44 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 223 | Diskuse

Václav Vít

Kacířské zamyšlení.

Existují věci, které obtížně snášejí legraci. Možná by stálo za to, je v tomto směru drobet otužit a sejmout z nich tíživá tabu.

18.10.2017 v 15:20 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 252 | Diskuse

Ota Luňák

Tajný náčelník

Průvodce psychedelickou terapií. Aby psyechedelika nesloužila k pouhému „zbystřování důvtipu“, je nutné mít hluboký vnitřní zájem a motivaci k transformaci sama sebe.

18.10.2017 v 13:53 | Karma článku: 4.10 | Přečteno: 184 |

Zuzana Hubenakova

Blues o tlustých pažích

Nač chodit kolem horké kaše, je potřeba se postavit čelem k jistému opomíjenému tématu. Tímto společensky přehlíženým předmětem diskuzí jsou... tramtadadáááá: tlusté ruce.

18.10.2017 v 13:34 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1022 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3345
Jsem rád, když se o problémech či tématech hovoří a hlavně ať mají prostor všechny názory, pokud jsou samozřejmě v mezích slušnosti a zákonů. A nemám rád, když se pomlouvá či nepravdivě informuje za zády. Jinak mne baví poznávat krásné přírodní scenérie a krásy světa.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.